Choroba Leśniowskiego-Crohna: co powinieneś wiedzieć. Proszę przeczytać

Choroba Leśniowskiego-Crohna to choroba zapalna jelit, która uszkadza jelito cienkie i grube. Lekarz może zalecić chorobę Leśniowskiego-Crohna osobie z poważnymi objawami, jeśli inne leczenie nie pomoże.

Operacja nie leczy choroby Crohna, ale może zmniejszyć powikłania związane z chorobą.

Według amerykańskiego National Institute of Diabetes and Digestive and Nerney Diseases, około 60 procent osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna będzie musiało przejść operację w ciągu 20 lat od rozpoznania.

Kiedy możliwa jest operacja choroby Crohna?

Chirurdzy na sali operacyjnej wykonujący operację Crohna

Lekarze mogą zalecić operację w ciężkich przypadkach choroby Crohna.

Lekarze zwykle przepisują leki i zalecają zmiany diety, aby zminimalizować występowanie i objawy choroby Crohna.

Jednak osoba może nadal mieć stan zapalny i inne powikłania, szczególnie jeśli choroba jest poważna.

Procedura chirurgiczna jest inwazyjna i dlatego jest zalecana przez lekarzy tylko w razie absolutnej konieczności. Przykładami takich przypadków są:

 • ropień lub kieszonka infekcji
 • przetoka
 • Krwawienie z jelit
 • Niedrożność jelit
 • nieodwracalne Darmschaden
 • Objawy, których nie zmniejszają inne zabiegi

Lekarze mogą również przejść operację w nagłych wypadkach, np. B. w niedrożności jelit. Naukowcy w jednym badaniu szacują, że od 6 do 16 procent osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna, u których występują ostre objawy, wymaga operacji.

Operationstypen

Istnieje kilka rodzajów operacji, które lekarz może zalecić w przypadku choroby Crohna. Należą do nich:

1  z  5

Czego się spodziewać

Lekarze wykonują operację Leśniowskiego-Crohna, gdy dana osoba jest w znieczuleniu ogólnym. Oznacza to, że pacjent śpi i nie odczuwa bólu podczas zabiegu.

Natychmiast po operacji osoba odczuje ból i dyskomfort.

Czasami otrzymują dożylne wsparcie żywieniowe, takie jak pełne żywienie pozajelitowe lub TPN. Jest tak, ponieważ po operacji jelito potrzebuje czasu na odpoczynek i wyleczenie.

Po okresie rekonwalescencji osoba często zaczyna ponownie jeść na diecie łatwo przyswajalnej, płynnej lub o niskiej zawartości błonnika. Lekarz, dietetyk lub oboje pomogą wprowadzić inne zmiany w diecie, które mogą być wymagane.

Powikłania

Naukowcy szacują, że jedna trzecia osób poddawanych operacji Crohna będzie miała powikłania pooperacyjne.

Chirurgia w nagłych wypadkach wiąże się z większym ryzykiem powikłań, ponieważ na ciało może mieć wpływ infekcja, odwodnienie, mała liczba krwinek lub inne czynniki.

Poważniejsze komplikacje to:

 • Wyciek anastomotyczny  : obszar, w którym lekarze szyją obie części jelita, nazywa się zespoleniem. W tym obszarze istnieje ryzyko, że zawartość jelita wycieknie, jeśli części jelita nie połączą się prawidłowo. Może to prowadzić do poważnych infekcji i chorób.
 • Zakażenie miejsca chirurgicznego  : Zakażenie przewodu pokarmowego lub brzucha może powodować ból, obrzęk, gorączkę i wiele innych objawów.
 • Krwawienie  : Krwawienie, szczególnie z powodu zespolenia, jest kolejnym możliwym powikłaniem operacji Leśniowskiego-Crohna. Niska liczba krwinek może zaburzać zdolność organizmu do gojenia się, a czasem może zagrażać życiu. Osoba może potrzebować transfuzji krwi, jeśli jej liczba krwinek jest zbyt niska.

Inne powikłania związane z operacją Crohna to:

 • Niedokrwistość
 • Uszkodzenie otaczających struktur
 • Niedożywienie
 • Zapalenie płuc
 • Blizny
 • Podrażnienie skóry

Jeśli osoba z chorobą Leśniowskiego-Crohna przyjmuje immunomodulatory lub inne leki, które mogą wpływać na gojenie się ran, powrót do zdrowia może być trudniejszy.

Z tego powodu lekarze często zalecają zmniejszenie tych leków przed zabiegiem chirurgicznym, aby zminimalizować ryzyko.

Przywrócenie

Pacjent w szpitalnej todze na łóżku z lekarką pokazuje coś w schowku

Lekarz może omówić możliwe czasy rekonwalescencji przed operacją.

Czas powrotu do zdrowia zależy od rodzaju operacji i ogólnego stanu zdrowia osoby przed operacją.

Im bardziej inwazyjna i długa operacja, tym dłużej potrwa do wyleczenia. Lekarz powinien omówić te względy, ponieważ dana osoba prawdopodobnie będzie musiała podjąć ustalenia dotyczące pracy lub szkoły i ograniczyć swoją aktywność fizyczną podczas powrotu do zdrowia.

Operacja choroby Crohna nie leczy tego stanu. Zamiast tego pomaga osobie złagodzić objawy i uniknąć potencjalnie zagrażających życiu skutków ubocznych.

Osoba może doświadczyć nowych obszarów zapalenia, w których wcześniej tego nie robiła.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *